RGZC ZLATO PRIZNANJE 2010 - OPTIMIZACIJA POVRŠINSKE OBDELAVE PIGMENTNEGA TiO2
Kratek opis inovacije
V SRR CC so s sistematičnim pristopom izboljšali tehnološki postopek površinske obdelave pigmentnega TiO2 saj le-ta igra pomembno vlogo pri izboljšanju lastnosti TiO2 (optične lastnosti, vremenska obstojnost in fotostabilnost). S homogenimi, transparentnimi plastmi anorganskih hidratiziranih oksidov (SiO2 in/ali Al2O3) na površini TiO2 dosežemo omejitev negativnega delovanja zunanjih dejavnikov na lastnosti premazov za zunanje aplikacije in s tem vplivamo na podaljšanje življenjske dobe tako premaza kot premazanega substrata. Površinska obdelava zahteva poglobljeno poznavanje in razumevanje osnov koloidne kemije. Postopek je zelo kompleksen ter dinamičen in ga lahko z uravnavanjem ustreznih parametrov vodimo v želeno smer. Na morfologijo nanosa in posledično na končne lastnosti pigmenta vplivajo procesni pogoji (temperatura, vrednost pH, hitrost postopka, izbira kemikalij, zaporedje korakov). Zato je raziskava obsegala analizo vseh vhodnih surovin in preučitev številnih procesnih parametrov. Ustrezne laboratorijske pogoje smo uporabili za površinsko obdelavo na pilotni napravi. Ker so se izkazali za učinkovite, smo se v našem podjetju odločili za prenos znanja v proizvodnjo.
Inventivnost
Področje površinske obdelave je trenutno zelo aktualno. S površinsko obdelavo se ukvarja mnogo panog industrije, saj se lahko z njo znatno zviša dodana vrednost in aplikativnost produkta. Patentno prijavo s področja površinske obdelave nanodelcev TiO2 s hidratiziranimi oksidi (SiO2 in Al2O3) so v Cinkarni že uspešno izvedli (patentna prijava 1331-P248/10 OPLAŠČEVANJE RUTILNIH NANODELCEV TIO2 V SUSPENZIJI S HIDRATIZIRANIM SiO2 IN Al2O3). Opisani postopek so, z nekaj modifikacije, prenesli tudi na pigmentni TiO2.
Vpliv inovacije na okolje
Z razvojem novih tehnologij in posledično izboljšanih produktov se bo povečal vpliv na trajnostni razvoj okolja, saj bodo imeli substrati, obstojni na UV-svetlobo pozitiven vpliv tako na uporabnike, kot tudi okolje. Poleg omenjenega se, pri površinski obdelavi pigmenta, uporabljajo okolju in človeku neškodljive kemikalije. Kontrolirani oz. racionalizirani pa so tudi parametri kot sta poraba vode in energije, potrebne pri postopku, s čimer vplivamo na zmanjšanje emisij v okolje.
Avtor: Andreja Semolič RGZC