Regionalna gospodarska zbornica Celje

RGZC DIPLOMA 2009 - ZLAGALNA NAPRAVA ZA SAMODEJNO ZLAGANJE CEVI V RAZLIČNE PAKETE – ALPOS


 

Kratek opis inovacije

Cevi se odvzemajo po krtačenju z valjčnice z verižnim prečnim transporterjem. Ta pripelje cev na valjčnico s »štoperjem« na vsaki strani, kjer se cev poravna na eno ali drugo stran z valjčki z vrha, ki se približajo s pnevmatskimi cilindri.

Po poravnavi se s potiskovalcem formirajo posamezne plasti vezi. Plast se z magnetom prenese na mesto formiranja vezi. Trije elektromagneti so nameščeni na mostu, ki se giblje prečno na progi, dolžine 4 m.

Elektromagneti se vzdolžno gibljejo na enak način. Dvig in spust elektromagnetov je izveden z motor – reduktorjem preko verige ali zobate letve. Pozicije magnetov se nastavljajo glede na dolžino cevi. Daljše cevi se odlagajo v posebni voziček, krajše cevi se nalagajo v palete in se lahko izmenično obračajo za 90 stopinj.

Inovativnost

Naprava omogoča zlaganje cevi v več različnih oblik in velikosti paketa, odvisno od potrebe prevoznih sredstev in logistike.

Zaščita novosti

Projekt je skupen razvoj treh poslovnih partnerjev: ETRA d.o.o., ALPOS d.d., KLH Trade d.o.o.

Doseženi gospodarski rezultati

Naročnik naprave je zmanjšal čas zlaganja cevi in s tem pospešil celotni proizvodni proces. Hkrati se je zmanjšala nevarnost poškodb pri delu.

Pričakovani gospodarski rezultati

Rezultati bodo vidni tekom proizvodnje. Naprava je dejansko ključni del proizvodnega procesa. Razbremenjuje človeka (prevzema težko fizično delo) hkrati pa omogoča sledljivost in nadzor materiala in s tem poveča kvalitetno dobavo kupcem oziroma naročnikom.

Trajnostni učinki inovacije

projekta so poglobljeno znanje med sodelujočimi ter nove izkušnje in znanje na področju povezovanja krmilne tehnike s strojno in električno pogonsko tehniko.

Okoljski vidiki

Povečana varnost in zmanjšana fizična obremenitev delavcev, pospešitev celotnega proizvodnega procesa, enostavno in hitro izbiranje različnih vrst zlaganja/pakiranja cevi, posredno zmanjšana možnost napake človeškega faktorja in poškodb materiala/izdelka.


Avtor: Andreja Semolič, RGZC