RGZC SREBRNO PRIZNANJE 2009 - OPTIMIZACIJA TEHNOLOŠKEGA POSTOPKA BISTRENJE V PROIZVODNJI TITANOV DIOKSID TIO2
Kratek opis inovacije
Tehnološki postopek Bistrenje temelji na delovanju petih regulacijskih krogov s PID regulatorji. To so programski regulatorji integrirani kot del programske opreme računalniškega sistema za vodenje proizvodnje. Optimizacija je bila izvedena na osnovi teorije optimizacije PID regulatorjev, na osnovi testiranja in preizkušanja najboljšega regulacijskega odziva s pomočjo uporabe optimizacijskega orodja, razvitega na IJS v Ljubljani. Dosežena je bistveno večja zanesljivost delovanja procesa, večja kvaliteta proizvodnje, daljša življenjska doba naprav, manjša poraba energije in surovin, s tem manjši stroški proizvodnje.
Doseženi gospodarski rezultati
- Večja zanesljivost in varnost proizvodnje;
- Večja kvaliteta proizvodnje (zanesljivost delovanja proizvodnje z manj zastoji);
- Daljša življenjska doba naprav;
- Manjša poraba energije in surovin;
- Manjša obremenitev za okolje;
Pričakovani gospodarski rezultati
Prednost pred konkurenti pri porabi energije, surovin, optimalni stroški proizvodnje in ustrezna kvaliteta, najmanjša možna mera obremenitve okolja.
- Letni prihranek pri nekaj deset frekvenčnikih v proizvodnji TIO2 pomeni več kot 50.000 € letnega prihranka električne energije.
- Prihranek na materialu: optimalno doziranje flokulanta v procesu ima vpliv na stroške proizvodnje zaradi izredno visoke lastne cene flokulanta, ki znaša 6,8 €/kg snovi. Že pri doseženi 2,5 % optimizaciji na materialu, dobimo znaten prihranek na stroški flokulanta in porabi vode.
Trajnostni učinki inovacije
Optimizacija za podjetje pomeni višji nivo dela z uvajanjem sodobnih programskih orodij, vzpodbuja sodelovanje z razvojno-raziskovalnimi institucijami z vpeljavo najnovejših metod vodenja proizvodnje in dvig nivoja znanja za obvladovanje in vzdrževanje sistemov za računalniško vodenje proizvodnje v podjetju.
Okoljski vidiki
Zmanjšujejo se vplivi na okolje zaradi manjše porabe energije, surovin in zanesljivejšega delovanja proizvodnje.
Avtor: Andreja Semolič, RGZC