RGZC SREBRNO PRIZNANJE 2009 - ZBIRANJE IN KOMPOSTIRANJE ORGANSKIH ODPADKOV NA IZVORU
Kratek opis inovacije
Kompostiranje organskih odpadkov v kuhinji poteka s pomočjo PVC posode s tesnim pokrovom, ki ima od dna na nogicah dvignjeno cedilo, pod katerim je odtočna pipica. V času dodajanja organskih odpadkov skupaj s posipom Biogen poteka fermentacija, ki sprošča fermentacijske sokove, ki se zbirajo na dnu posode. Odlivamo jih skozi pipico in razredčene z vodo uporabljamo za zalivanje vrta, zelenic; koncentrirane lahko vlivamo v odtoke po hiši za čiščenje sifonov in ko pridejo v greznico v njej vzpostavljajo dobro mikrobiologijo z pospešeno razgradnjo maščob, celuloze. Fermentirano maso iz kompostnika prenesemo na vrt, vdelamo v gredo, kjer se v roku 2-6 tednov spremeni v črn humus, bogat za minerali, antioksidanti, naravnimi antibiotiki. Posledično na vrtu dobimo nazaj večjo količino kvalitetne organsko pridelane hrane pristnega okusa, vonja in barve, bogate z naravnimi minerali.
Inventivnost
Popolna novost, ki radikalno odstopa od poznanega zatečenega stanja; novost na slovenskem trgu.
Zaščita novosti
Pridobljena patentna zaščita za blagovno znamko Biogen. V postopku pridobivanje patentne zaščite za blagovno znamko posode.
Doseženi gospodarski rezultati
Povečanje tržnega deleža za 50 – 80 %. Stroški uvedbe se bodo pokrili v roku 24 mesecev ali prej.
Pričakovani gospodarski rezultati na nivoju
- individualnega gospodinjstva: zmanjšanje stroškov komunale, povečana samooskrba, rešen problem z organskimi odpadki;
- komunalnih podjetij in občin: pridobitev čiste frakcije organskega odpadka, enostavna predelava v humus prve kvalitete, ki ima tržno vrednost;
- države: ne ustvarja emisij toplogrednih plinov, markaptanskih plinov, bogatenje slovenske zemlje s humusom. Manjša ali ukinjena poraba umetnih mineralnih gnojil in pesticidov.
Trajnostni učinki inovacije
Se kažejo na celotnem področju konvencionalne in ekološke agronomije, odpadnih voda, izcednih voda iz deponij, pitne vode, varovanju narave ter revitalizaciji okolja, onesnaženega s pesticidi, umetna gnojila pa so ustvarjala zemljo porozno.
Okoljski vidiki
Postopki omenjenih procesov kompostiranja v gospodinjstvih kot tudi industrijsko kompostiranje, popolnoma preprečujejo nastajanje markaptanskih plinov (amoniak, žveplovodik) in metana kot toplogrednega plina. S preprečevanjem nastajanja omenjenih plinov se ne ogroža več soseda, skupnosti, človeštva, atmosfere in na splošno okolja, v katerem živimo.
Avtor: Andreja Semolič, RGZC