Regionalna gospodarska zbornica Celje

Program dela OZ Celje za leto 2004


"Noben veter ni ugoden ladji brez cilja"
Mont Aigne

Leto 2004 bo prav gotovo zgodovinski mejnik za Slovenijo, saj bo s tem letom vstopila v skupnost 25 držav, ki oblikujejo skupno strategijo in imajo jasno zastavljene cilje, da do leta 2010 postanejo najbolj konkurenčno in na znanju temelječe gospodarstvo.

S tem , ko se je Slovenija že pred leti politično odločila, da želi postati polnopravna članica  v Skupnosti združenih držav, se je hkrati odločila, da bo svoja ravnanja usmerjala po zahtevnih ciljih najrazvitejših držav Evrope in to na vseh področjih gospodarskega in družbenega življenja.

Izrek v naslovu nam  ni potreben zato, ker ne bi imeli ciljev kot država , morda je potreben bolj za to, da nas stimulira v skupnih naporih za doseganje zahtevnih ciljev in v smiselni povezavi različnih dejavnikov v družbi pri ustvarjanju pogojev za doseganje ciljev. Hkrati se moramo zavedati, da nam bo vsako večje zaostajanje pri doseganju teh ciljev škodovalo, kajti utegnilo bi povečevati razvojni razkorak do najrazvitejših, ki je že sedaj velik na nekaterih področjih, zlasti na tehnološkem  in inovacijskem nivoju, pa tudi na znanju.

Tako kot  velja v primerjavah Slovenije do drugih držav ugotovitev o razvojnem zaostanku, velja  podobno  v primerjavah celjskega področja s slovenskim povprečjem. Tudi tukaj obstoja že vrsto let določena razvojna vrzel, ki se ne zmanjšuje, zato je v tem okolju  potreben še dodatni napor in  ukrepi države za zmanjševanje regionalnega zaostajanja.

Ko je govora o  ustvarjanju pogojev za ustvarjanje poslovnega okolja, ki omogoča konkurenčnejše poslovanje gospodarstva, je GZS zagotovo ustrezen zastopnik interesov gospodarstva in skuša  s svojimi podpornimi storitvami, ki jih je razvila, zlasti mednarodno promocijo slovenskega gospodarstva, poslovno informiranje,izobraževanje, uvajanje elektronskega poslovanja, pospeševanje kakovosti, raziskovalnega dela, novih tehnologij, pravno in drugo svetovanje, ustvarjati prijaznejše poslovno okolje

GZS želi svoje delovanje izvajati tako, da bo čim bolj učinkovita, zato pri svojem delu upošteva  najnovejše standarde kakovosti poslovanja. Dejavnost vseh zaposlenih v GZS bo v letu 2004 usmerjena v doseganje osem ključnih ciljev .

  1. Postati središče aktivnosti pri vključevanju v EU
  2. Pospeševati internacionalizacijo-zlasti malih in srednjih podjetij
  3. Tehnološko-poslovno revitalizirati podjetja
  4. Učvrstiti socialno partnerstvo
  5. Povečati pomen izobraževanja
  6. Ustvariti prijazno okolje za mala in srednja podjetja
  7. Doseči boljše prepoznavanje dela zbornice
  8. Posodobiti poslovanje zbornice

Vsak cilj ima več podciljev in vsak podcilj vrsto aktivnosti, ki predstavljajo skupne aktivnosti ali projekte.

GZS Območna zbornica Celje se s tem programom vključuje s svojimi aktivnostmi  v doseganje nekaterih- ne vseh podciljev. Izbor aktivnosti je prilagojen specifičnim potrebam gospodarstva celjskega območja in seveda zmožnostim virov za realizacijo ciljev.

Vsebina programa dela v uvodu predstavlja  nabor vseh osem ciljev in podciljev na ravni GZS in podčrtuje tiste podcilje, ki jih z načrtovanimi aktivnostmi  želimo zasledovati pri svojem delu v letu 2004 v Območni zbornici Celje.

Prepričani smo, da takšen metodološki pristop pri planiranju omogoča ustrezno preglednost in spremljanje izvajanja aktivnosti in doseganja ciljev, hkrati pa v sistemskem smislu zagotavlja ustrezno sinergijo delovanja GZS kot celote.

Gospodarsko zbornico sestavljajo članice, ki v takšni povezanosti pričakujejo učinkovito zastopanost interesov, ki so jim skupne  na več področjih, posebej pa pri oblikovanju gospodarskega sistema, oblikovanju zakonodaje,  pri socialnem sporazumevanju, sprejemanju tehničnih predpisov in standardov, mednarodnem povezovanju in podobno.Za uspešno posredovanje na teh področjih je potrebna kvalitetna medsebojna komunikacija med strokovnimi službami  zbornice in  članstvom, za kar sta odgovorni obe strani.

Samo ob obojestranski aktivni vlogi je moč pričakovati rezultate, ki bodo zadovoljili članice, to pa je, da se jim omogoči delovati v poslovnem okolju kot ga imajo njihovi konkurenti na trgu.Od tu dalje, pa je odgovornost vsakega poslovnega subjekta  individualna in prihaja do izraza tudi individualna konkurenčnost.

Cilji, ki si jih postavljamo kot družba so zahtevni, pot do njih ne bo lahka. Razlike do razvitih so velike, skromnejše postavljanje ciljev bi te razlike samo še povečalo, zato to ni sprejemljivo.

Čeprav bodo na poti do ciljev nekateri tudi omagali, je potrebno  ustvarjati možnosti, da  bodo  z znanjem in inovativnostjo začeli znova.

» Slava ni v tem, da nikoli ne omagamo, ampak v tem, da se po vsakem padcu poberemo na noge« (Ralph Waldo Emerson)

 Jože Pušnik, Direktor

Podrobnejši program dela Območne zbornice Celje za leto  2004 si lahko ogledate v prilogi.                             


Pripeti dokumenti

Avtor: OZ Celje