Regionalna gospodarska zbornica Celje

RGZC ZLATO PRIZNANJE Uplinjevalnik trdih goriv, BOSIO d.o.o.


Kratek opis inovacije

Uplinjanje trdih goriv (v nadaljevanju TG) je serija kemijskih procesov, na podlagi katerih poteka njihova pretvorba v plinasta goriva. Nastala zmes plinov se imenuje sintezni plin (angleško: Synthesis gas ali Syngas). Pričetek in osnova procesov je termični razpad goriva ali piroliza. Pirolizi sledijo kemijske reakcije, ki so močno odvisne od fizikalnih razmer v uplinjevalnem reaktorju (temperature, tlak).
Podjetje Bosio, d. o. o., je v sklopu nacionalnih razvojno-raziskovalnih projektov razvilo sodobni uplinjevalnik za uplinjanje trdih goriv. Bistvena novost in osnovna ideja sistema je delitev uplinjevalne in zgorevalne cone, zaradi česar iz uplinjevalnika sintezni in dimni plini izstopajo ločeno. Katalizator v sistemu kroži in ima poleg vloge pospeševalca kemijskih reakcij še vlogo prenosnika toplote med conama. Prav tako pripomore k boljšemu razpadu katranov, ki nastanejo kot stranski produkt termičnega razpada goriva oziroma pirolize v reaktorju.

Predstavitev pričakovanih gospodarskih rezultatov inovacije

Tehnologija uplinjanja je za proizvodnjo elektrike zelo razširjena v državah Daljnega vzhoda. Kot primer vzemimo Indijo, ki ima na eni strani velik primanjkljaj in slabo distribucijo električne energije po državi, na drugi strani pa razpolaga z ogromnimi količinami organskih odpadkov. V Indiji lahko srečamo številne srednje velike elektrarne, ki delujejo na osnovi uplinjanja odpadkov. Ti uplinjevalniki so zaradi presežka trdih goriv kljub nizki učinkovitosti in razmeroma visokim emisijam dobra rešitev za SPTE v revnejših predelih države. V razvitejših državah so ekološke in ekonomske zahteve bistveno višje in strožje, zato so zahtevale razvoj naprednejših tehnologij, kakršna naša tudi je. Z inovacijo se nam odpirajo novi trgi, kot so Indija, Kitajska in JV Azija.

Predstavitev trajnostnih učinkov inovacije na inovacijski sistem

Omenjena inovacija predstavlja najvišji dosežek Bosia na inovacijskem področju. Inovacija je zahtevala rekorden vložek razvojnih sredstev - t.j. denarnih in kadrovskih sredstev. Sodelovali smo s številnimi podjetji in razvojnimi inštitucijami kot so: Fakulteta za strojništvo v LJ, ZRS Bistra Ptuj, Surovina d.o.o., Čisto mesto Ptuj d.o.o., Inoks MS d.o.o. S sofinanciranjem nam je pomagala Tehnološka agencija Slovenije. Poleg patenta smo zaščitili tudi model uplinjevalnika.

Predstavitev učinkov inovacije na okolje

Ob pravilni uporabi je uplinjanje okolju prijazna tehnologija oziroma, če jo primerjamo s klasičnim sežigom TG za pridobivanje energije nič bolj obremenjujoča za okolje.

Največji problem predstavljajo katrani v sinteznem plinu, katerih vsebnost v sinteznem plinu uspešno znižamo z uporabo katalizatorja. Katrane enostavno izločimo v pralnikih s pomočjo biodizla ali katerimkoli polarnim topilom.     


Avtor: Andreja Semolič, RGZC