Regionalna gospodarska zbornica Celje

RGZC DIPLOMA 2009 - VPENJANJE VZORCEV POSEBNIH OBLIK V ELEKTRONSKI MIKROSKOP IN IZBOLJŠAVA PREVODNOSTI VZORCEV, VSTAVLJENIH V UMETNO MASO


 

Kratek opis inovacije

Vpenjanje vzorcev: Izdelana so jeklena držala z nastavki za vpetje polkrožne (vzdolžen presek) ravne naležne površine ter krožne površine (prečen presek). Izdelana sta dva nastavka za ožje in širše vzorce. Prednost izdelanih držal je v hitrem vpenjanju vzorcev. Skrajšal se je čas priprave vzorca, ni potrebnega dodatnega rezanja vzorcev.

Prevodnost vzorcev:se zagotavlja s pomočjo nastavka z vijakom velikosti M6, ker je v vzorec potrebno izdelati izvrtino in vrezati navoj vse do hrbtne površine vzorca zaradi kontakta nastavka in vzorca, da se poveča prevodnost. Prednost te metode je manjša poraba prevodne paste in traku.

Inventivnost

Elektronski mikroskop je eden od pomembnih orodij s katerim se ugotavlja ali je usmeritev v razvoj nove tehnologije izdelave jekel pravilna, kar je odvisno od kakovosti mikroanaliz. Predvsem dodatna prevodnost je eden od pomembnih faktorjev, ki vpliva na kakovost analize.

Zaščita novosti

Izdelana držala so internega značaja in so izdelana zaradi lažjega vpetja različnih dimenzij materiala.

Doseženi gospodarski rezultati

Predlagane rešitve so v veliko pomoč operaterju elektronskega mikroskopa saj se z relativno enostavnim vpenjanjem skrajša čas pri pripravi vzorca na mikrokemično analizo. To pa pomeni skrajšanje časa analizein s tem tudi nižje stroške analize.

Pričakovani gospodarski rezultati

Lažja in hitrejša priprava vzorcev za mikrokemično analizo pomeni manjše stroške analize, večjo produktivnost operaterja, hitrejše posredovanje analiz obratom v podjetju, kar poveča tudi odzivnost obratov na rezultate analiz in na hitrejši razvoj tehnologije izdelave jekel. Rezultat je stalna izboljšava kvalitete jekla, pridobivanje novih kupcev, itd.

Trajnostni učinki inovacije

Sistem razvoja inovacij v podjetju je že dolgo časa vzpostavljen. V službi kakovosti je razvoj te inovacije vzpodbudil razvoj timskega dela in sodelovanja z uporabnikom – operaterjem. Pri nastalih težavah so skupaj našli ustrezne rešitve.

Okoljski vidiki

Opisane rešitve so trajnostne. V primeru prekomernega privitja vijakov, ki fiksirajo vzorec, bi se lahko pripomočki poškodovali. Ti so izdelani iz jekla, kar pomeni, da se jih v primeru poškodbe umesti med jeklene odpadke.


Avtor: Andreja Semolič, RGZC