Regionalna gospodarska zbornica Celje

Uredba o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov


Trgovce obveščamo, da je bila v Uradnem listu RS št.111/13.12.2005 na osnovi 62. člena Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov sprejeta Uredba o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov ( Ur.l. RS št. 100/05).

Z omenjeno uredbo se  določa delež zaposlenih invalidov od celotnega števila zaposlenih delavcev pri posameznem delodajalcu (v nadaljnjem kvota), ki je po zakonu dolžan zaposlovati invalide v okviru določene kvote.

Zavezanec za izpolnjevanje kvote je vsak delodajalec, ki je pravna ali fizična oseba ali oseba javnega prava, ki zaposluje najmanj 20 delavcev, razen:

  • tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev, invalidskih podjetij in zaposlitvenih centrov, ki niso zavezani k izpolnjevanju kvote.

Povezane družbe po zakonu o gospodarskih družbah ( ZGD) so zavezanci za izpolnjevanje kvote od skupnega števila zaposlenih v vseh teh družbah, kadar skupaj zaposlujejo najmanj 20 delavcev. Kot povezana družba se za izpolnjevanje kvote ne šteje invalidsko podjetje.

Kvota se določi različno po dejavnostih, in sicer glede na področja v skladu z Uredbo o uvedbi in uporabi Standardne klasifikacije dejavnosti (Uradni list RS, št. 2/02).  Pri povezanih gospodarskih družbah se kvota iz prejšnjega odstavka izračuna za vsako posamezno povezano gospodarsko družbo posebej.

Kvote po posameznih dejavnostih so naslednje: 

a) 2-odstotna kvota (2%) za:

  • J) finančno posredništvo,
  • L) dejavnost javne uprave in obrambe, obvezno socialno zavarovanje in
  • M) izobraževanje;


 b) 3-odstotna kvota (3 %) za:

  • K) poslovanje z nepremičninami, najem in poslovne storitve;


c) 4-odstotna kvota (4 %) za:

  • G) trgovino, popravila motornih vozil in izdelkov široke porabe in
  • O) druge javne, skupne in osebne storitvene dejavnosti;

d) 5-odstotna kvota (5 %) za:

  • I) promet, skladiščenje in zveze ter
  • N) zdravstvo in socialno varstvo;

e) 6-odstotna kvota (6 %) za:

  • A) kmetijstvo, lov, gozdarstvo,
  • B) ribištvo in ribiške storitve,
  • C) rudarstvo,
  • D) predelovalne dejavnosti,
  • E) oskrbo z električno energijo, plinom in vodo,
  • F) gradbeništvo in
  • H) gostinstvo.

Dejavnost zavezanca je tista, ki je razvidna iz obvestila o identifikaciji in razvrstitvi po dejavnosti za poslovni subjekt AJPES.

Z uredbo je tudi določeno, da se za delodajalce, ki zaposlujejo manj kakor 50 delavcev, kvota zniža za 1 odstotno točko.

Izpolnjevanje kvote se ugotavlja mesečno na podlagi elektronsko pridobljenih podatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Izpolnjevanje predpisane kvote preverja sklad na zadnji dan v mesecu, za katerega delodajalec obračuna plače, in sicer v odstotku zaposlenih invalidov glede na število vseh zaposlenih.

Delodajalec, ki ne izpolni predpisane kvote, je dolžan mesečno ob izplačilu plač obračunati in plačati v sklad prispevek za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov skladno s 65. členom ZZRZI.

V kvoto pri se štejejo vsi invalidi, ki imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za najmanj 20 ur na teden in so prijavljeni v zavarovanje skladno z Navodilom za izpolnjevanje obrazca prijave v zavarovanje za invalide (Uradni list RS, št. 10/05 in 43/05).
 

Delodajalci izpolnjujejo kvoto tudi, če imajo sklenjeno pogodbo o poslovnem sodelovanju z zaposlitvenim centrom ali invalidskim podjetjem, in so jo poslali skladu najpozneje sedmi dan po njeni sklenitvi.

V pogodbi, ki jo sklenejo z zaposlitvenim centrom ali invalidskim podjetjem v skladu z registriranimi dejavnostmi le – teh, morajo biti stroški dela posebej prikazani in dokumentirani.

Delo po takšni pogodbi morajo opraviti zaposleni delavci v zaposlitvenem centru ali invalidskem podjetju. Delodajalec je dolžan o uresničitvi sklenjenih pogodb poročati skladu kvartalno.
Zaposlitveni centri in invalidska podjetja so dolžni v letnih poročilih oziroma revidiranih letnih poročilih poročati tudi o uresničitvi sklenjenih pogodb o poslovnem sodelovanju z delodajalci iz prejšnjega odstavka.

Delodajalec, ki zaposluje več invalidov, kakor je določeno s kvoto, in delodajalec, ki zaposluje manj kakor 20 zaposlenih in ima zaposlene invalide, katerih invalidnost ni nastala zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu, je upravičen do nagrade v višini 20 odstotkov minimalne plače na mesec za vsakega zaposlenega invalida nad predpisano kvoto.

Delodajalec, ki en mesec presega predpisano kvoto, vloži do 20. v naslednjem mesecu na sklad vlogo za nagrado za preseganje kvote.

Sklad delodajalcu izda odločbo, s katero mu prizna pravico do nagrade za preseganje kvote za začetni mesec, in še največ pet naslednjih zaporednih mesecev, v katerih bo presegal določeno kvoto zaposlenih invalidov. Nagrada se začne izplačevati najpozneje v 90 dneh od pravnomočnosti odločbe sklada.


Avtor: Združenje za trgovino