Pravna služba GZS v okviru projekta »Krepitev kompetenc na področju kolektivnega dogovarjanja« pripravlja brezplačni webinar, na ta hip izredno aktualno temo z naslovom »Delo na domu/na daljavo in pravica do odklopa« Webinar bo potekal v živo 18. novembra 2020.
Obveščamo vas o brezplačnem webinarju, ki ga organiziramo v sodelovanju z ZDS, partnerjem v projektu RSDDC. Vsak delodajalec je v skladu z Zakonom o varnosti in zdravju na delovnem mestu dolžan načrtovati in izvajati promocijo zdravja na delovnem mestu, saj v nasprotnem primeru tvega v primeru kontrole s strani delovne inšpekcije izrek predpisane globe.
Dne 23. 10. 2020 je bil v Uradnem listu RS, št. 152/20 objavljen Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP), ki je začel veljati dne 24. 10. 2020, in uvaja novo pravico – pravico do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni (20. člen). Delavec je lahko odsoten z dela zaradi bolezni brez potrdila o upravičeni zadržanosti od dela, ki ga izda izbrani osebni zdravnik, torej brez predhodne ugotovitve razlogov za takšno odsotnost z dela s strani osebnega zdravnika zavarovanca, do tri zaporedne delovne dni, in sicer največ enkrat v posameznem koledarskem letu. Za čas te odsotnosti je delavec upravičen do nadomestila plače, ki ga izplača delodajalec, ki nato zahteva refundacijo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). ZZZS delavcu refundira izplačano nadomestilo v breme proračuna.
Verjetno smo vsi že kdaj prišli na delo, čeprav se nismo dobro počutili. Prav prisotnost na delu, kadar zaposleni niso popolnoma zdravi ali se slabo počutijo, vedno bolj postaja nov pereč problem.
NIJZ je 16.10.0202 na svojih spletnih straneh objavil Spremenjen protokol sledenja stikom okuženih z novim koronavirusom SARS-CoV-2. V protokolu pojasnjujejo, da zaradi omejenih kapacitet od sobote, 17.10.2020, dalje epidemiološka služba ne bo več iskala visoko rizičnih tesnih stikov. To pomeni, da ne bo več podajala predlogov za ukrep karantene. Na GZS smo se nemudoma odzvali ter na vse pristojne naslovili poziv za takojšnje ukrepanje.
Ključni ukrepi, pomembni za področje dela: Kratkotrajna odsotnost zaradi bolezni (20.člen); Testiranja na SARS-COV-2, ki jih plača delodajalec, se ne bodo štela za boniteto (33. člen); Nadomestilo plač delavcem zaradi odrejene karantene ali nemožnosti opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva (57. – 67. Člen); Ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo (68.- 78. Člen); Izredna pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka (88.- 92. Člen); Delno povrnjeni izgubljeni dohodek za samozaposlene in družbenike za čas trajanja karantene na domu ali nemožnosti in opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva otroka (93. – 97. Člen); Možnost podaljšanja ukrepa skrajšanja delovnega časa (6. člen).
Vabljeni k ogledu PODELITVE PRIZNANJ NAJBOLJŠIM INOVACIJAM CELJSKE REGIJE 2020.
RGZC je že dvajseto leto zapored podelila priznanja za najboljše inovacije v celjski regiji. Podelila so se: 4 zlata priznanja, 6 srebrnih priznanj, 4 bronasta priznanja in 5 priznanj za prispevek na področju inovativnosti. Prve tri najvišje uvrščene inovacije, ki se uvrščajo na nacionalni nivo so: Adapt učinkovita in okolju prijazna toplotna črpalka, družbe Kronoterm d.o.o., Rezalne in brusne plošče za ultimativni sistem hitre menjave X-lock, družbe Weiler Abrasives d.o.o. in Carpio - resnično ergonomski podstavek za zapestje, družbe Deltahub d.o.o.. Priznanja za najboljše inovacije na regionalni ravni predstavljajo najvišje priznanje inovativnim dosežkom regijskih podjetij.
Mednarodna organizacija dela (ILO) delo na daljavo obravnava v novem praktičnem priročniku.
Brezplačno sodelovanje podjetij v projektu: RAZVOJ CELOVITEGA POSLOVNEGA MODELA ZA DELODAJALCE ZA AKTIVNO IN ZDRAVO STARANJE ZAPOSLENIH (Polet) - Vzhodna kohezijska regija. S sodelovanjem boste pridobili celovit model za aktivno in zdravo staranje zaposlenih - konkretno za potrebe vašega podjetja.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.